O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
Zelený kostel7.jpg
Základní kámen k evangelickému kostelu v Trnovanech byl položen v říjnu roku 1899. Peníze k úhradě nákladů při budování kostela tehdy zajišťoval Německý evangelický spolek za pomoci evangelických organizací z Německa. Po dostavbě byl kostel slavnostně vysvěcen 17.října 1905. Tehdy se jednalo o stavbu ze žuly, porfyru a pískovce, kterou nechali vybudovat architekti Schilling a Gräbner z Drážďan ve slohu německé secese. Rovněž okolní domy byly řešeny v obdobném německém slohu. Evangelický Kristův kostel, kterému se později podle barvy věže začalo říkat "zelený", se v Trnovanech stal nejvyšší dominantou, neboť tzv. "červený" katolický kostel vznikl až o několik let později. V okolí zeleného kostela se zpočátku počítalo se vznikem velkého uceleného trnovanského náměstí, které však nebylo nikdy zcela dokončeno.

Zelený kostel přežil obě světové války i nejrůznější revoluční události a zdálo by se, že zůstane zachován i pro budoucí věky. Počátkem sedmdesátých let 20.století však vyhořel a také byl vykraden. Nakonec bylo o jeho osudu rozhodnuto, takže 24.září roku 1973 došlo k jeho zboření. Zanikla tak nejen zajímavá stavba, ale rovněž i charakteristická dominanta trnovanského panoramatu. Na místě někdejšího kostela, který zde stával 68 let, dnes najdete jen prázdné místo. Na severozápadní straně od něho sice ještě zůstala část staré zástavby, ovšem novou dominantou se v jeho okolí staly především panelové domy. Snímek kostela byl pořízen nedlouho po jeho postavení, přibližně kolem roku 1907.

iTeplice.cz

Karel Kryl, Půlkacíř, 1993: "Taky jsem psal básně, byla to doba okouzlení periferií. To ještě stály staré německé Trnovany s nesmírně krásným kostelem. Domy se neopravovaly, tak na nich zůstala spousta firem a reklam. Mělo to ohromný kouzlo. (...)"
Ne 22. únor 2015, 23:50:09 CET
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one