O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
Zahájení provozu v časovém sledu, jak informovaly články v novinách "Teplitz-Schönauer Anzeiger"
1. června 1895
Stavební práce na elektrické železnici Teplice - Dubí nabírají rychlý průběh obzvláště mezi Novosedlicemi a Dubím. Podél ulice do Dubí se stavba drážního spodku blíží svému dokončení, tamtéž jsou už také částečně položeny kolejnice.

19. června 1895
Elektrická železnice začíná od nynějška nabírat zřejmé tvary také v Teplicích, kde byly již v Meissnerově ulici osazeny kolejnice. Práce v Meissnerově ulici až k teplicko-ústeckému nádraží by mohly být do osmi dnů ukončeny. Také práce až k podjezdu pod ústecko-teplickou dráhou poblíž Nového mlýna nabírají rychlý spád.

26. června 1895
Elektrická dráha Teplice - Dubí pokročila díky mnohačetným vyhovověním pana vládního rady Sweigerta ve své stavbě tak daleko, že se vší jistotou proběhne zahájení provozu nejdříve do Trnovan v půli července a následujícího provozu až do Dubí v půli srpna.

24. června 1895
Elektrická dráha Včera ráno byla hotová páteřní trať Teplice, Školní náměstí - Meissnerova ulice - Nádražní náměstí komisně projita. Komise se zůčastnili: jako vedoucí pan vrchní inspektor Leber, pak panové inspektoři Brüll a Swoboda z c.k. generálního inspektorátu rakouských drah, pánové c.k. okresní hejtman princ Hohenlohe, c.k. stavební adjunkt Zimmler, c.k. vrchní poštovní kontrolor Mattausch, inspektor Knara od Ú.T.D., starosta Stöhr, doménový rada von Callenberg, ředitel Schneesuss jako přední muž technické sekce severočeského průmyslu a propagační výstavy, za vedení zaměstnanců pánové Adler a Dornaus, stavbyvedoucí Ing. Fliegaut, vedoucí provozu Ing. Hausmann a Ing. Ritt pro elektrickou výzbroj se svým advokátem Dr. Stöhrem. Jízda proběhla zdařile bez námitek a výsledek šetření co se týče jízdy a strojního zařízení byl ve výstavní hale protokolárně přijat.

27. června 1895
Zahájení provozu elektrické dráhy Teplice - Dubí proběhlo za zvuku zvonce na trati Teplice, Školní náměstí - Nádraží dne 25. července. "Je to švanda a nestojí mnoho!" pomyslí si kdekdo a nastoupí do vyzdobeného vozu, aby za 5 korun podnikl "zkušení jízdu". Ve značně rušné Meissnerově ulici se tlačící publikum, z větší části také řidiči různých povozů, věnovalo patřičnou pozornost zvoncovému signálu dráhy, aby uvolnilo trať. Když se stane tu a tam nepozornost, nerozumnost či pošetilý vzdor překážkou, bude rázné zakročení výkonného orgánu ku prospěchu. Ostatně nebude jistě dlouho trvat a nový dopravní prostředek se zažije do povědomí veřejnosti. Tolik se právě mění doba a mnozí svobodní občané si již uvědomili, že narozdíl od "starých dobrých časů" jí už plynoucí voda nestačí.

(zdroj: www.telma-unas.cz)
Pá 4. červenec 2014, 16:15:15 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one