O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".

Teplická fotbalová hřiště

Tradice teplické kopané jsou staré 110 let, neboť sahají až do roku 1903, kdy zde došlo k založení reprezentačního fotbalového družstva. Tehdy se jednalo o fotbalový klub TFK 03, mezi jehož patrony patřili podnikatelé ve městě. Tehdejší nikoliv modro-žlutý, ale modro-bílý tým tvořili kromě hráčů německé národnosti rovněž Češi, Slováci, Rakušané a Maďaři. O tom, že teplický fotbal měl vždy dobré tradice i úspěchy svědčí skutečnost, že před druhou světovou válkou se zdejší sportovci zúčastňovali nejvyšší fotbalové soutěže tehdejší Československé republiky

*/ Původní teplický stadion, na němž se začalo hrát, se nacházel u někdejší drožďárny v místech, kde dnes najdete rozlehlé parkoviště a budovu supermarket Interspar. Stadion sloužil od roku 1903 a plnil svoji úlohu po dobu sedmdesáti let. Přestože tento stadion zažil mnoho špičkových hráčů, četné úspěchy i zklamání, byl znám i svými stísněnými poměry, takže soupeři jezdili do Teplic dost neradi. Ochranný plot obepínal hrací plochu téměř u pomezní čáry, takže diváci se mohli hráčů téměř dotýkat. Zejména potom zázemí stadionu mělo mnoho nedostatků - málo místa, těsné prostory, o pohodlí ani nemluvě. V kabinách museli stát hráči takřka v předklonu, aby se neudeřili o šikmý roh.

Zábor pohraničí a druhá světová válka se staly tragickým předělem v dějinách lidstva, což pochopitelně narušilo i veškerou sportovní činnost. Avšak už v prvních týdnech po osvobození v roce 1945 se zejména zásluhou nových osídlenců zrodil nový klub, který po likvidaci odkladiště, smetiště a poničené válečné techniky, začal hrát na dřívějším stadionu u drožďárny. Zakladatelem prvního poválečného fotbalového klubu SK Teplice-Šanov se stal severočeský novinář Rudolf Cajthaml s dalšími funkcionáři, kteří připravili vhodné podmínky pro teplickou kopanou. Nová fotbalová jedenáctka už ve žluto-modrých barvách lázeňského města pak měla svoji premiéru v červnu 1945, při níž navíc získala hned vítěznou trofej. Na stadionu u drožďárny se pak konala fotbalová utkání až do roku 1973. Poslední zdejší utkání proběhlo 6. května 1973 proti soupeřům pražské Sparty za účasti osmi tisíc diváků.

Již několik let předtím vznikaly plány na stadion nový. Od počátku sedmdesátých let začaly probíhat první zemní práce na vyvýšeném prostoru nad Teplicemi, který si z dob středověku udržel pojmenování Na Stínadlech. Právě tady začala stavba na tehdejší dobu supermoderního stadionu, který neměl v celé republice obdoby. O jeho vznik se zasloužili architekti Jiří Mach s Janem Suchým z Báňských projektů Teplice. Podle jejich představ však tento sportovní areál podařilo zcela dokončit až mnohem později. Architekti museli svádět nejrůznější boje s představiteli Útvaru hlavního architekta v Ústí nad Labem, aby teplický fotbalový stadion nemusel být doplněn atletickým oválem, který tehdy téměř všechny ligové stadiony měly. K velkolepému otevření nového stadionu 9. května (nyní Na Stínadlech) došlo 9. 5. 1973, kdy si tepličtí fotbalisté zahráli s bulharským mužstvem Slavia Sofia. Od té doby do dnešních časů prošel stadion různými úpravami i další modernizací, (např. instalací vyhřívaného trávníku), což dříve nemělo obdoby. O vzestup a věhlas FK Teplice i Stínadel se v průběhu posledních let postaral svou spoluúčastí Glaverbel Czech. Dnes patří prvoligový tým Teplic spolu se stadionem ke špičkovým v České republice, takže dobře reprezentuje naši kopanou i na mezinárodní úrovni.

(zdroj: iteplice.cz)
_____________________________________________
*/ pozn.: menší oprava údajů v tomto článku - první hřiště, na kterém se v r. 1903 začalo hrát, nebylo U drožďárny, ale Na Bramschi. K drožďárně se klub TFK 03 přesunul v roce 1908.
Jan Addax Hečko.
Pá 4. červenec 2014, 16:02:02 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one