O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
941373_364155727029327_1710374788_n.jpg
Autor: Bernhard Schreiber
Účel stavby: Stavba pro kulturu
Výstavba: 1872 - 1874
Sloh: historismus, neorenesance
Historický název: Stadttheater
Lidový název: staré divadlo, vyhořelé divadlo
Narůstající kulturní život v Teplicích už v polovině 19. století vyvolal potřebu nové divadelní budovy. Iniciátorem výstavby nového divadla byl především teplický radní Dr. Franz Stradal, který tuto myšlenku vytrvale prosazoval. O výstavbě nového divadla rozhodlo zastupitelstvo v květnu 1871. Pro tento účel byla vytvořena komise, která absolvovala exkurzi po 16 nových divadelních budovách po celém Německu a Rakousku, na jejímž základě byl sestaven požadovaný stavební program - činoherní sál s 800 místy a dvěma galeriemi a bufet s přístupem na terasu, spojenou s lázeňským parkem.
Projekt na divadlo byl vybrán formou vyzvané soutěže, jejíž uzávěrka byla stanovena na 30. 12. 1871. Ze tří vyzvaných architektů však včas svůj projekt doručil pouze jeden - B. Schreiber. Později dodal projekt i teplický architekt Adolf Siegmund.
Občas narazíme na informaci, že autory návrhu divadla byli architekti Josef Turba a Josef Zítek. Ve skutečnosti však působili pouze jako porotci v soutěži a doporučili právě Schreiberův projekt k realizaci.
Divadlo bylo slavnostně otevřeno 21. 5. 1874 představením hry Heinricha Laubeho "Die Karlsschüler".
Teplice tak obdržely výstavní budovu v novorenesančním slohu. Přízemí bylo členěno bosáží a v hlavním průčelí do Královské třídy byla umístěna vysoká sloupová lodžie. Dominantou budovy byla provazištní věž nad jevištěm. Před jižním průčelím se nacházela oblíbená prostorná terasa se schody z parku. Hlediště mělo nakonec pouze 563 míst k sezení. Divadlo sloužilo 45 let, v noci na 1. září 1919 jej požár zničil natolik, že bylo rozhodnuto o jeho demolici a výstavbě divadla nového podle návrhu Rudolfa Bitzana.

Schreiber navrhl kromě teplického divadla i Albertovo divadlo v Drážďanech, které se mu architekturou velmi podobalo.

(zdroj: www.teplice-teplitz.net)

Požár divadla:
Staré městské divadlo v Teplicích z roku 1874 zachvátil roku 1919 velký požár. Vznikl v jevištním prostoru a rychle se šířil i do hlediště. Nakonec vyhořela celá budova s výjimkou kavárny, takže po požáru zůstaly jen holé základní zdi.

Poměrně dlouhou dobu zůstávalo tajemstvím, co vlastně bylo příčinou požáru městského divadla. Trvalo to plných pět let, než došlo k překvapivému odhalení pachatele. V teplické kronice se o této události dá dočíst, že po určitých nejasných narážkách ne sebe sám upozornil, a tím se stal hlavním podezřelým, jistý muž z Trnovan. Když se do této záležitosti vložila ještě policie a podezřelého začala vyslýchat, pachatel se skutečně přiznal.

V noci z 31. srpna na 1. září 1919 měl tento muž z Trnovan jako výpomocný požární strážce projít divadlem a odpíchnout kontrolní hodiny na půdě provaziště. K hodinám přišel v 0.30 hod. po půlnoci a když kráčel po můstku, který vedl k hodinám, měla se údajně následkem výbuchu špatného paliva uvolnit dvířka jeho lucerny, přičemž hořák vypadl ven. Hořící olej se rozlil po můstku a odtud na oponu, která začala okamžitě hořet. Strážce se marně namáhal oheň uhasit, a proto vyrozuměl druhého hlídače směny a podal též zprávu nočnímu vrátnému. Druhý hlídač sice zavolal hasiče, avšak bylo již příliš pozdě, neboť požár se v divadle rychle šířil. Po této nešťastné události hlídač dál raději ze strachu mlčel, avšak po určité době mu nedalo svědomí pokoj, a tak se raději přiznal.Objevila se však i další nepodložená verze, podle níž bylo divadlo zapáleno úmyslně z popudu stavební firmy Lederer a Bloch. Nebýt pro hudební a kulturní Teplice této tragické události, nikdy bychom v našem lázeňském městě neměli současnou budovu Krušnohorského divadla, které vzniklo na troskách vyhořelého divadla.Tato nová budova si v roce 2014 připomněla již 90. výročí svojí existence.
Hořící střechu divadla spatříme na snímku z roku 1919. Dramatické okamžiky požáru byly pořízeny směrem od lázeňského parku, odkud spatříme východní část budovy i s bývalou kavárnou.Právě kavárna patřila k jediným částem divadelní budovy, která byla požárem poničena nejméně, na rozdíl od ostatních částí, které požáru zcela podlehly.

(zdroj:iteplice.cz)
Po 5. leden 2015, 02:32:19 CET
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one