O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
Autor: Rudolf Bitzan
Spoluautor: Adolf Linnebach
Účel stavby: Stavba pro kulturu
Výstavba: 1921 - 1924
Sloh: neoklasicismus, art-deco
Aktuální název: Krušnohorské divadlo
Historický název: Divadlo Severu, Městské divadlo Teplice-Šanov, Divadlo bratří Čapků, Krajské krušnohorské divadlo, Stadttheater mit Kur- und Stadtsälen, Stadtsäle
Velkorysá a moderní budova divadla dokládá úroveň tehdejšího kulturního života v Teplicích. Po požáru staré budovy městského divadla v roce 1919 zvažovala městská rada, co se spáleništěm bude dále. Záhy bylo rozhodnuto o stavbě úplně nové divadelní budovy. Ke zpracování plánů byl vyzván architekt Bitzan, zájmem města bylo pojmout stavbu jako vícečelovou budovu s velkorysým stavebním programem. Součástí objektu tak není pouze velký divadelní sál pro 1000 lidí, který bylo možné ještě zvětšit, ale i plesový sál, kinosál (dnes již nevyužívaný), klubové prostory v suterénu a rozsáhlé technické a administrativní zázemí. Jevištní techniku včetně osvětlení pro divadlo navrhoval vyhlášení divadelní technik Adolf Linnebach.
Monumentální architektura budovy je téměř manifestem. Několik kubických hmot je vertikálně členěno a rytmizováno mohutnými pilastry a několik z nich je zakončeno trojúhelníkovými tympanony. Toto provedení odkazuje na antickou architekturu, což stavbu v kontextu 20. let řadí do konzervativního proudu.
Oproti tomu interiér na starou architekturu odkazuje daleko méně. Je proveden ve stylu art-deco, převládají geometricko-rostlinné motivy. Výtvarnou výzdobu prováděli umělci z Drážďan - prof. Baranovsky, Richard Guhr, Anton Schaff, Franz Kohn.
(zdroj: teplice-teplitz.net)
Út 7. leden 2014, 02:59:54 CET
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one