O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
K nejstarším spolkům v Teplicích patřila "Střelecká společnost", jejíž počátky sahají až do první poloviny 16. století. Původně vznikla k ochraně města, a třebaže její původní náplň převzala časem pravidelná armáda, střelecký spolek až do 20. století udržoval staré zvyky a tradice.

Střelecká společnost měla už od svého počátku na někdejším Špitálském vrchu, později zvaném Královská výšina a dnes Letná, k dispozici nejprve dřevěnou budovu. Ta pozdější z let 1714 až 1715 potom během let procházela rozsáhlými úpravami a přestavbami. Nejprve tomu bylo roku 1780 a dále v roce 1848, kdy došlo navíc k jejímu rozšíření. Jak tehdy vypadala nám ukazuje její kresba.

V Městské střelnici se kromě mnoha spolkových místností a společenských sálů nacházela také jedna z nejlepších restaurací starých Teplic. Střelnice tak byla spojena i se společenským životem lázeňského města v jeho nejslavnějším období a rovněž se stala dějištěm významných událostí i v letech pozdějších. Na vysokou tyč vedle budovy se tradičně připevňoval též terč, na který se podle starého zvyku střílelo o letnicích z kuší a v lázeňské sezoně zase z ručnic. Střelci se ve svých uniformách stali neodmyslitelnou součástí lázeňských slavností a právě tak i jejich hudba se těšila velkému zájmu. Mezi účastníky střelecké společnosti se objevovala rovněž zvučná jména známých státníků i vládců, například kníže Ferdinand, arcivévoda Štěpán nebo císař František Josef I. Sláva s tradicemi střelnice přečkaly až do 20. století. V poslední podobě zůstala střelnice po přestavbě z roku 1898. Po druhé světové válce však budova neustále chátrala, až z ní zůstaly jen ruiny, takže počátkem sedmdesátých let došlo k jejímu úplnému zbourání. Kousek od jejího stanoviště dnes stojí budova Lesů České republiky.

(zdroj: iTeplice.cz)
1848

1848

Po 19. říjen 2015, 00:22:46 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one