O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".

Stráž císaře Františka Josefa

1902

1902

Bizarní dominanta na Letné, dříve Královské výšině, nesla hrdé jméno Stráž císaře Františka Josefa I. V roce 1877 do ní architekt Gustav Jirsch promítl všechny významné styly – od gotického lomeného oblouku až po renesanční okno.
Rozhlednu, která také nabízela posezení v restauraci a ubytování, postavil jeden z nejvýznamnějších teplických spolků druhé poloviny devatenáctého století – Horský spolek. Ten, podobně jako současný Klub českých turistů, pečoval o stezky v Krušných horách i Českém středohoří. Stráž Františka Josefa I. tak nesloužila jen jako oblíbený cíl výletů lázeňských hostů, ale také jako sídlo aktivního spolku. Na přelomu 19. a 20. století se v zahradní kavárně během léta konaly též večerní symfonické koncerty.
Po první světové válce v souvislosti s pádem rakousko-uherské monarchie došlo k přejmenování na Vysokou stráž. Ještě za první republiky sem proudily davy místních i lázeňských hostů. Po druhé světové válce však začala rozhledna chátrat. Tou dobou zde byl umístěn výtvarný ateliér a o něco později amatérská radiostanice.
Smutnou kapitolou jsou v historii této dominanty devadesátá léta. Podnikatelský plán jejího majitele nevyšel a stavba nezadržitelně chátrala. Až v roce 2003 se stalo nečekané – jedna z významných firem regionu objekt koupila a kompletně zrekonstruovala. Obnova byla dokončena na jaře 2008. Doslova z popela povstalá stavba ale není veřejnosti přístupná.
Po 19. říjen 2015, 00:20:12 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one