O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".

Škvárovník (Hrádek)

V prostorách dnešní Letné se v 18. a na počátku 19. století rozkládaly především sady, pole a také vinice. Jeden z majitelů třešňového sadu a malé vinice, zednický mistr Franz Jerke, si zde pro své potěšení vyzkoušel své zednické umění. Nejprve v roce 1805 postavil malý altánek,ale později k němu postupně připojoval další místnosti, schodiště, balkony, terasy a věže, takže se objekt neustále rozrůstal. V jeho díle pokračovali i další stavitelé, až vznikla ojedinělá bizarní stavba s vyhlídkovou kavárnou, společenskými místnostmi, okrouhlou věží, schodišti, výklenky, výstupy a věžičkami.

Název Škvárovník, německy Schlackenberg, byl odvozen od materiálu, ze kterého objekt vznikal - tedy ze zbytků cihel, kamene, z porcelánové strusky a cihlové škváry. V čase empíru a romantické doby byli zdejší hosté i lázeňáci šťastni, když mohli posedět a občerstvit se v umělé hradní stavbě, odkud se nacházel nádherný výhled na Teplice i České středohoří. K pobavení výletníků sloužila v okrouhlé věži také "camera obscura", která ve své době představovala jakéhosi předchůdce fotoaparátu. Roku 1838 byla ke Škvárovníku a k dobře udržovanému přírodnímu parku zřízena vyhlídková promenáda, která sem lákala všechny, kteří sem mohli dojít.

Ještě v sedmdesátých letech 20. století do tohoto objektu rádi směřovali Tepličané i další hosté, neboť se tady nacházela oblíbená restaurace Na hrádku. Neudržovaná a chátrající budova byla nakonec z bezpečnostních důvodů na dlouhou dobu uzavřena. Zbývá věřit, že po její nutné opravě by mohla ještě sloužit a pokračovat ve svém dřívějším věhlasu i cíli oblíbených vycházek na Letné. Kresba z 19. století zachytila tehdejší Škvárovník i s promenádou, kam se vydávalo množství lidí na procházky. Mezi nimi nechyběly ani mnohé proslavené osobnosti, které do Teplic jezdily, například básník J.W.Goethe či hudební skladatel Richard Wagner.
1898

1898

Litografie z konce dvacátých let 19. století zachycuje Škvárovník, jak vyhlížel jako novostavba v době své největší slávy.
Po 19. říjen 2015, 00:21:35 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one