O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".

Článek o Židovské čtvrti

1946

1946

Židovská čtvrť, které se též říkalo ghetto, tvořila samostatnou čtvrť Teplic. Vedly tudy ulice Karlova a Široká i spousta dalších křivolakých uliček. Nacházela se zde zákoutí a nádvoří s různými domky roztodivných tvarů, kde nechyběly různé obchody, služby i podniky nejrůznější pověsti. Židovská čtvrť se utvářela již od dob středověku v místech dnešního Mírového náměstí, kde se dnes též nachází Dům kultury a parkové úpravy. Do těchto prostor se vcházelo z ulice Edmundovy a dále ulicí Karlovou, ale také sem býval vstup z ulice Dlouhé.

V Teplicích patřila židovská komunita k největším v celé naší pozdější republice. V židovské čtvrti žili a hospodařili později spíše ti běžní a chudší Židé, kteří zde vlastnili obchůdky, hokynářství, hospůdky i různé řemeslnické dílny. Ti bohatí Židé, mezi které patřili především významní průmyslníci, obchodníci či zastupitelé velkých významných firem, si stavěli své rezidence a vznosné vily v jiných, příjemnějších částech města, například v Lípové ulici i v dalších místech, kde vznikaly rozlehlé vilové čtvrtě mezi Teplicemi a Šanovem.

Po útěku či odsunu Židů v době druhé světové války zůstala židovská čtvrť víceméně opuštěná a po válce, kdy se vrátila jen nepatrná část původních obyvatel, se město rozhodlo celou čtvrť zlikvidovat. Krátce po válce zde maloval své obrazy a zátiší malíř Karel Kupka, který tak zdokumentoval obrázky mizející části starých Teplic.

Obrázek zachytil postupnou likvidaci na místě bývalé židovské čtvrtě. V pozadí jížním směrem stojí děkanský kostel.

www.iteplice.cz
St 21. říjen 2015, 12:58:28 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one