O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".

Památník ztrácení pramenů

Památník

Památník

Účinky zdejších léčivých pramenů znali lidé už před dvěma tisíci lety, dokazují to římské mince nalezené v Pravřídle a keltské šperky, jež byly objeveny v Obřím prameni u Duchcova. Základ nejstarších lázní v Čechách položil v 16. století Volf z Vřesovic, který nechal postavit kolem pramenů první lázeňské budovy. Zlaté časy pro Teplice nastaly v 18. století díky rodu Clary-Aldringenů. Lázeňství zde jen vzkvétalo a získalo si věhlas po celé Evropě, Teplice si vysloužily přezdívku „malá Paříž“. Léčebné metody byly pokrokové - rehabilitační tělocvik, elektroléčba, uhličitanové termální koupele a mnoho dalších.
Bezohledná těžba uhlí v okolí města však způsobila kvetoucím lázním nedozírnou škodu, která hraničila s jejich zánikem. Dne 13. února 1879 o šesté hodině ranní proběhla městem zpráva, že Pravřídlo přestalo vyvěrat. Důvod byl okamžitě jasný: na dole Döllinger u Duchcova došlo šedesát hodin předtím k vodnímu průvalu, při kterém byla velká část šachty zatopena, a 25 horníků zahynulo. Průval narušil rovnováhu spodní vody a způsobil pokles hladiny teplických pramenů o 26 metrů. Vypukla panika: lidé začali vybírat vklady ve spořitelně a zdálo se, že s lázněmi je konec. Do Teplic přijeli přední báňští odborníci a geologové a řídili práce k záchraně pramenů. Jejich znovunalezení 3. března pomohla vrtací věž americké firmy, katastrofa byla odvrácena. Město to ale stálo pošramocenou pověst, Karlovy Vary a Mariánské Lázně využily příležitost a získali teplickou klientelu pro sebe. Od té doby se musí prameny uměle čerpat a hlavně – teplické lázně už nikdy nedosáhly proslulosti z dob, kdy se sem každoročně sjížděly osobnosti z celé Evropy.
Všechny léčebné prameny jsou mírně radioaktivní, používají se k léčbě nemocí pohybového, cévního a nervového systému. Mezi hlavní prameny patří Pravřídlo, Kamenný pramen, Horský pramen a pramen Hynie. Nejteplejší je Pravřídlo, jeho voda má teplotu 42,5 °C a vyvěrá v šachtě pod děkanským kostelem, odkud je vedeno do budovy sanatoria Beethoven.

Zdroj: audioteplice.cz
Pá 15. červenec 2016, 13:15:43 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one