O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
Šanov1.jpg
V těsném sousedství Teplic stávala kdysi samostatná vesnice Šanov, kde se už v průběhu 18.století využívaly ve větší míře velice účinné léčebné prameny - sirný, hadí a kamenný, takže se dosud nevýznamná osada postupně stávala lázeňským střediskem rovnocenným s Teplicemi.
Lázní vyrostlo v Šanově během let hned několik. Stačí si připomenout dnes již neexistující Sirné lázně nebo Štěpánovy lázně zvané Tempelbad. K lázním, které se zachovaly patří Hadí lázně. Vznikly u hadího pramene a byly zastřešeny teprve v roce 1773. Primát však získaly tím, že už v roce 1796 se staly prvními zděnými lázněmi v Šanově, kde vznikla raně klasicistní budova. Ta byla v letech 1838 až 1839 přestavěna v pozdně klasicistní nebo-li empírové lázně. Právě empír se stal jak pro Šanov, tak i pro Teplice slohem převládajícím.
K další významné stavbě Šanova patřily Kamenné lázně. Až do roku 1800 šlo o prosté dřevěné stavení se šindelovou střechou. Pouze ovrubeň vlastního pramene byla kamenná, což lázním vyneslo zřejmě pojmenování. Novou klasicistní budovu pak dal postavit starosta Eckert z kamene a cihel v letech 1800 až 1802. Ta ovšem už také neexistuje, neboť v letech 1911 až 1912 ji nahradila nedaleko od původního místa honosná pseudobarokní stavba s náznakem posecesního klasicismu.
V letech 1803 až 1807 se staví v Šanově nedaleko Hadích lázní značně rozsáhlá budova Vojenského léčebného ústavu. Stavební parcele tehdy padl za oběť bývalý evangelický hřbitov s přilehlým polem. Roku 1839 byla v Šanově postavena ještě budova Nových lázní, která se oproti původnímu stavu liší jen v nástavbě a v některých dekoracích.
Roku 1885 přestal být Šanov vesnicí a stal se městem. Samostatným však zůstal pouhých deset let, neboť od roku 1895 je nedílnou součástí Teplic, které se také až do roku 1947 jmenovaly Teplice - Šanov.Šanov je i dnes převážně lázeňskou čtvrtí, kde se konají promenádní koncerty a je také z celého města nejméně zasažen mocnými vlivy průmyslu. Kromě lázeňských budov je starý Šanov tvořen většinou vilovými čtvrtěmi tonoucími v zeleni parků a starých zahrad. Naše kresba zachycuje pohled na lázeňský Šanov i s pozadím trosek původního hradu na Doubravské hoře v 19. století.

(zdroj: iTeplice.cz)
Ne 18. říjen 2015, 18:48:25 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one