O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".

Nejstarší lázeňská historie

Pravřídlo

Pravřídlo

-16000
PRŠÍ!
Déšť z Krušných hor proniká do hlubin země, kde intenzivně vstřebává teplotu, mineralizaci a léčivé vlastnosti. Dnes, po 18 tisících letech působení, se z něj stala jedinečná teplická termální voda s významným léčebným potenciálem.

0
ŘÍMANÉ I KELTOVÉ DĚKUJÍ PRAMENŮM!
Z počátku našeho letopočtu pocházejí první důkazy o využívání teplické termální vody. V šachtě teplického pramene Pravřídlo byly nalezeny římské a keltské šperky i mince, které se dle zvyku vhazovaly do vody jako dík léčivé síle pramenů.

762
PODLE LEGENDY OBJEVUJE TEPLICKÉ PRAMENY PRASÁTKO!
Z kroniky Václava Hájka z Libočan:
Pasáček, který každý den pásl své vepře, měl ve svém stádě také jedno prase, které vždy zaostávalo za ostatními, protože kulhalo. Proto se také ze začátku vůbec nedivil tomu, že se občas ztrácelo. Po nějaké době si pasáček všiml, že vepř přestal kulhat a je dokonce čipernější než ostatní. Přesto se každý den odděloval od stáda, a tak se pasáček jednou rozhodl sledovat ho tam, kam chodí a zjistit co vězí za jeho zázračným uzdravením. Šel za ním až k místu, kde ze země vyvěral horký pramen. Prase se tam spokojeně rochnilo v bahně. Jen co se vrátil se svým stádem domů, pospíchal za zemanem Kolostůjem, kterému patřil tento kraj, aby mu pověděl o tom, co viděl. Kolostůj zde na tomto místě založil město, kterému se později začalo říkat Teplice.

1154
PRVNÍ ORGANIZOVANÉ VYUŽÍVÁNÍ TERMÁLNÍ VODY!
Česká královna Judita, matka Přemysla Otakara I., zakládá klášter "ad aquas calidas" (u teplých vod). Součástí benediktinského kláštera byl i špitál. Řeholnice se staraly o nemocné a k léčení používaly i termální prameny.

Královna Judita, zakladatelka Lázní Teplice (11. století)
- manželka druhého českého krále z rodu Přemyslovců Vladislava II., který si vysloužil korunu v bitvách po boku císaře Friedricha Barbarosy, od něhož obdržel nový rodový znak dvouocasého lva
- iniciovala postavení nejstaršího kamenného mostu v Praze tzv. „Juditina“
- nechala vystavět klášter v Teplicích, kde byla také pohřbena

Dle dobových pramenů byla: „ženou znamenité krásy, podnikavého ducha, mysli smělé, milovnice nauk a literatury, zběhlá i v řeči latinské a ve věcech politických“.

1580
STAVĚJÍ SE PRVNÍ KAMENNÉ LÁZEŇSKÉ DOMY, PRAVIDELNĚ HOSTÍ SASKÉ KURFIŘTY!
Od roku 1580 se začaly postupně bourat původní lázeňské dřevěné budovy a nahrazovat kamennými. V té době byly Teplice již velmi známým lázeňským městem. V r. 1550 v Teplicích pobýbala vévodkyně Kateřina Saská a od té doby rodina saského kurfiřta s celým dvorem každoročně pobývala v Teplicích.

(zdroj: www.lazneteplice.cz)
Ne 18. říjen 2015, 18:55:49 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one