O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
gymnázium.jpg
V nejhornější části Zelené ulice, kde se říkalo "Zelený rynek", stávala původně panská myslivna, podle níž také nesla ulice, procházející odtud směrem k ulici Alejní, název Lesnická. Dnes se jedná o ulici Čs. dobrovolců. Na samém konci 18. století však panská myslivna zanikla a na jejím místě došlo roku 1801 k postavení barokního Mořicova dvoru.

Tento historický objekt vydržel stát celé devatenácté století. K jeho zboření došlo až po roce 1902. Na jeho místě se potom začalo se stavbou mnohem větší, rozlehlejší a dominantní budovy - původně státní reálné školy, která mělo předtím své sídlo na Školním, dnes Benešově náměstí. V nové budově, kterou ve stylu německé secese nechal postavit architekt W. Bürger ze Saské Kamenice, se začalo poprvé vyučovat v září 1904.

I když samotné průčelí školy působilo poněkud přísným dojmem, interiéry stavby se mohly na svou dobu chlubit dobře vybavenými učebnami i kabinety. Přestože se během celého století vystřídalo v budově kromě středoškolské výuky i mnoho jiných institucí, našlo v ní už před dlouhou řadou let své opětné trvalé sídlo gymnázium, takže dále slouží svým původním účelům. Símek tehdy nové budovy státní reálné školy vznikl kolem roku 1906.

iteplice.cz/stare-teplice.html
So 14. červen 2014, 16:50:59 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one