O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
Beze jména1.jpg
Snímek z doby kolem roku 1911 přibližuje pohled do Zelené ulice, která tak trochu kopírovala svými směrovými a spádovými poměry vedlejší souběžnou Alejní ulici. Oproti ní však bývala přece jenom pestřejší a úhlednější.
Spolu s další rovnoběžnou Dlouhou ulicí pak ústila na Tržní náměstí, dnes náměstí Svobody.
Její název vznikl pravděpodobně díky tomu, že se na začátku této ulice tradičně prodávala zelenina.Jednalo se o místo pod dnešním gymnáziem, kterému se také říkalo Zelený rynek.
V Zelené ulici jste také kdysi mohli narazit na několik pozoruhodných domů. Zejména na východní straně ulice stávala celá řada domů, která by dnes mohla patřit k chloubám města.Stačí si připomenout např. dům č.p. 271/ 21 z roku 1823, značně monumentální dům č.p. 299/ 23 z doby kolem roku 1825, právě tak jako dům U citroníku nebo dům Tři duby z první třetiny 19. století.
V Zelené ulici se nacházelo několik hostinců a koloniálních obchodů, pekařství, opravna a ladění klavírů i další služby. Ve dvorních traktech pak měli své dílny drobní řemeslníci. Rušno tu bývalo zejména při týdenních trzích, kdy trhovci obsadili prakticky celou ulici.
Ze Zelené ulice se dalo projít krátkou Zahradní uličkou do Alejní a pak také ulicí U masných krámů do Dlouhé, která bývala ještě rušnější a okázalejší, než ulice Zelená.
Zelená ulice, kterou nikdy nebyla vedena žádná městská hromadná doprava, padla za oběť přestavbě centra Teplic postupně od roku 1965 do začátku let sedmdesátých. Na jejím místě vznikla jen fádní panelová výstavba, která by se možná hodila někam na okraj města, ale rozhodně ne do jeho centra.

iteplice.cz/stare-teplice.html
So 14. červen 2014, 16:49:59 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one