O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".

Německý dům (Sadové lázně)

Německý dům.jpg
Snímek z konce 19. století zachytil někdejší Německý dům, zvaný též Colloredovský palác, postavený roku 1823 v bývalé Panské, nyní Rooseveltově ulici. Tento honosný dvoupatrový dům o třech osách, se středním mělkým tříosým rizalitem a balkónem v prvním patře, byl původně určený jen k ubytování lázeňských hostů z okolních lázní, ale roku 1887 došlo k jeho přeměně na vlastní lázně.

Německý dům, tehdy celý obrostlý udržovanými popínavými okrasnými rostlinami a od ulice oddělen zeleným živým plotem, představoval v dřívější době zřejmě nejjednodušší, ale zároveň i nejstylovější budovu, jejíž jasná linie a prostorové členění bylo účelné a navíc mu jeho vhodné dimense dodávaly i krásu. Osamocená, v malé zahradě stojící lázeňská budova, odrážela klid a rozjímavost doby, kdy ještě místo běžných automobilů pomalu projížděly ulicí kočáry, poštovní korba, fiakry i další koňská spřežení.

Lázeňský objekt, stojící nedaleko přes ulici od Císařských lázní ( na našem snímku je vidíme v pozadí vlevo ), obdržel později název Sadové lázně. Ještě před řadou let patřil ke společensky vyhledávaným místům, kam se do příjemné vinárny chodili rádi při hudbě a tanci pobavit lázeňští hosté i někteří Tepličané. I to však už dnes patří jen minulosti.

Snímek pochází ze soukromé sbírky Mgr. Venuše Falkové.

iteplice.cz/stare-teplice.html
So 14. červen 2014, 16:48:54 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one