O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
1974.jpg
Na rozhraní Pražské, Mlýnské a Písečné ulice stával kdysi vyhlášený hotel Neptun s renesancizujícími prvky. Okolní zástavba, která postupně spojovala Teplice se Šanovem, vznikla v těchto místech během dvacátých až čtyřicátých let 19. století. Samotný hotel pak byl postaven v roce 1841. Z obou stran ho tehdy obtékaly ještě povrchově vedené potoky Bystřice a Kočičí potok, což zřejmě inspirovalo jeho majitele, aby mu dal charakteristické pojmenování podle vládce vod "Neptunův chrám".

Hotel měl i svůj separátní zahradní sál, který byl využíván od jara do podzimu a stával se oblíbeným posezením ve stinném vlídném prostředí, zvláště v období letních veder. Výhodná poloha hotelu u křižovatky silnic směrem na Prahu, Teplice a Šanov mu zajišťovala návštěvnost i prosperitu. Také elegantním vybavením s vyhlášenou dobrou kuchyní si hotel Neptun udržoval stále vysoké renomé. Velký sál, který v Teplicích patřil k reprezentačním, se stal svědkem mnoha plesů, veselic, zábav, významných schůzí, aktivů i bouřlivých politických shromáždění.

Dnešní mladé generace si tuto stavbu nemohou pamatovat ani z dob, kdy v někdejším hotelu byla umístěna hudební škola a z reprezentačního sálu se stalo skladiště. Po zrušení hudební školy a vystěhování zdejších nájemníků budova dále chátrala a byla určena k demolici. K té došlo v roce 1975 i s celou přilehlou Písečnou ulicí před výstavbou panelového sídliště, které se odtud táhne až do Prosetic. Se zbouráním této pro město letité stavby zároveň odešel i kus staré teplické historie. Jediné,co zůstalo z dřívější doby zatím zachováno, je starý jírovec vedle dnes stojícího panelového domu, který zbyl z dřívější přilehlé zahrady. Snímek z roku 1974 zachytil bývalý hotel Neptun v době, kdy se již připravovala jeho likvidace. V jeho bezprostředním okolí ještě stojí i okolní stará zástavba. Vpravo spatříme trolejbus typu Tr 8 linky číslo 3, která přijíždí z Mlýnské ulice a pokračuje směrem do lázeňského Šanova.

iteplice.cz/stare-teplice.html
Po 19. říjen 2015, 23:48:02 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one