Na rozhraní Pražské, Mlýnské a Písečné ulice stával kdysi vyhlášený hotel Neptun s renesancizujícími prvky. Okolní zástavba, která postupně spojovala Teplice se Šanovem, vznikla v těchto místech během dvacátých až čtyřicátých let 19. století. Samotný hotel pak byl postaven v roce 1841. Z obou stran ho tehdy obtékaly ještě povrchově vedené potoky Bystřice a Kočičí potok, což zřejmě inspirovalo jeho majitele, aby mu dal charakteristické pojmenování podle vládce vod "Neptunův chrám".
Hotel měl i svůj separátní zahradní sál, který byl využíván od jara do podzimu a stával se oblíbeným posezením ve stinném vlídném prostředí, zvláště v období letních veder. Výhodná poloha hotelu u křižovatky silnic směrem na Prahu, Teplice a Šanov mu zajišťovala návštěvnost i prosperitu. Také elegantním vybavením s vyhlášenou dobrou kuchyní si hotel Neptun udržoval stále vysoké renomé. Velký sál, který v Teplicích patřil k reprezentačním, se stal svědkem mnoha plesů, veselic, zábav, významných schůzí, aktivů i bouřlivých politických shromáždění.
Dnešní mladé generace si tuto stavbu nemohou pamatovat ani z dob, kdy v někdejším hotelu byla umístěna hudební škola a z reprezentačního sálu se stalo skladiště. Po zrušení hudební školy a vystěhování zdejších nájemníků budova dále chátrala a byla určena k demolici. K té došlo v roce 1975 i s celou přilehlou Písečnou ulicí před výstavbou panelového sídliště, které se odtud táhne až do Prosetic. Se zbouráním této pro město letité stavby zároveň odešel i kus staré teplické historie. Jediné,co zůstalo z dřívější doby zatím zachováno, je starý jírovec vedle dnes stojícího panelového domu, který zbyl z dřívější přilehlé zahrady. Snímek z roku 1974 zachytil bývalý hotel Neptun v době, kdy se již připravovala jeho likvidace. V jeho bezprostředním okolí ještě stojí i okolní stará zástavba. Vpravo spatříme trolejbus typu Tr 8 linky číslo 3, která přijíždí z Mlýnské ulice a pokračuje směrem do lázeňského Šanova.
iteplice.cz/stare-teplice.html