O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
Pražská ulice tvořila v minulosti předměstskou část Teplic na jihovýchodním konci města a její pojmenování souviselo s tím, že se právě tudy, po staré cestě a později po silnici, jezdilo přes Bystřany směrem na Prahu. Tento okrajový kout města pak byl ještě v dobách rakousko-uherské monarchie nazýván jako Unterschönau, nebo-li oblast pod Šanovem.
Lázeňští hosté a návštěvníci Teplic, kteří přijížděli směrem od Prahy, museli před samotným lázeňským městem spatřit nejprve tuto ulici s okrajovou čtvrtí. Proto také o předměstskou oblast město dbalo velmi dobře a ulice se honosila jedno až dvouposchoďovými domy, které vyhlížely čistě a přívětivě. V mnoha přízemních částech zdejší zástavby se nacházely nějaké obchody nebo restaurace. Některé z obchodů ve starých domech pak sloužily ještě i po druhé světové válce, až do šedesátých let 20. století. Málo udržovaná zástavba po obou stranách ulice však po druhé světové válce postupně chátrala, a málo udržované domy postupně ubývaly.Mnohé z nich byly hygienicky neobyvatelné, se značnou vlhkostí a v některých se dokonce objevovala houba. Tomu se na jednu stranu ani nelze divit, neboť domy v Pražské ulici stály hned při potoku Bystřice. Zbytek domů v Pražské ulici padl v sedmdesátých letech 20. století, kdy se již připravovala výstavba rozlehlého sídliště v Proseticích, které dosahovala až do prostor Pražské ulice.
Náš snímek, pořízený na přelomu 19. a 20. století, zachytil směrem z Písečného vrchu okrajovou část Pražské ulice směrem z města a také přilehlé Prosetice. V popředí spatříme starou městskou plynárnu a vpravo mlýn v Proseticích, který ležel při potoku Bystřici. Směrem vpravo se dalo dojít do starých Prosetic, zcela vzadu v pozadí se už rýsují kopce Českého středohoří, přes které vedla tradiční cesta do Prahy.

iteplice.cz/stare-teplice.html
Pražská k článku.jpg
Po 19. říjen 2015, 23:50:16 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one