O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
Někdejší Meissnerova, kterou je dnes ulice 28. října, spojovala v Teplicích dřívější Školní, nyní Benešovo náměstí s hlavním nádražím. Zástavba tady začala vznikat většinou až po zavedení železnice z Ústí nad Labem do Teplic v roce 1858. Domy této ulice proto názorně dokumentují vývoj architektury druhé poloviny devatenáctého a následně i dvacátého století.

Ještě před první světovou válkou se však tady nacházely některé volné nezastavěné parcely. Ve své dolní části směrem k hlavnímu nádraží křižovala Meissnerovu ulici Mariánská ulice, jejíž dnešní název zní U nádraží. Přilehlé náměstí v nejníže položené části dnešní ulice 28. října se nazývalo Schmeykalovo. Dnes se jedná o Tržní náměstí, kde se trhy skutečně konají. Ještě před tím, než se upravil jeho terén, bývala v těchto místech úžlabina, kterou protékal Sviní potok. Až do poloviny 19. století se v něm koupaly děti a v čisté vodě chytaly ryby a raky. To nám dnes v městské zástavbě může připadat jako něco neskutečného.

Ulice 28. října nesla původně své pojmenování podle spisovatele Alfreda Meissnera, který se narodil roku 1822 v Mlýnské ulici a jenž zemřel v rakouském Bregenzi. Dnes se toto povědomí z Teplic již dávno vytratilo.

Dřívější Meissnerova ulice představovala elegantní třídu plnou obchodů s vybraným zbožím, množstvím restaurací, vináren, kaváren a cukráren, které dodávaly Teplicím nádech velkého města. V jednom z výstavných domů horní části ulice se nacházel obchodní dům Adolfa Ehrlicha, který se specializoval na látky, dětské i dámské oblečení a na výbavy pro nevěsty. V posledním domě proti hlavnímu nádraží, jste dříve narazili na vyhlášenou restauraci Kochschule (Kuchařská škola), která ve své době patřila k velmi dobře vybaveným a hojně navštěvovaným. Také zdejší vinárna Tatra se díky svému rázovitému vybavení stala jednou z pozoruhodností Teplic. Ve třicátých letech 20. století byla zásobována víny přímo od jihomoravských vinařů. Tuto oblíbenou populární vinárnu Tepličanů znají však ještě i současné generace pod názvem "Marica, neboť donedávna se dala ještě navštívit. Kousek odtud na stejné straně ulice směrem k hlavnímu nádraží pak dříve sloužil zejména pro cestující ve velkém nepřehlédnutelném domě hotel U nádraží.

S ulicí 28. října jsou rovněž spojeny počátky městské hromadné dopravy v Teplicích, které představoval první úsek úzkorozchodné tramvaje, na němž byl provoz slavnostně zahájen od hlavního nádraží na Benešovo náměstí 25. července 1895. Elektrická dráha pak k této ulici patřila více než 60 let. Naposledy tudy tramvaj projela v poslední únorový den roku 1956. Nově zaváděné trolejbusy byly zprvu vedeny ulicemi Na hrázi, Revoluční a Masarykovou. Ulicí 28. října pak projely první trolejbusy teprve až otevřením nového trolejbusového směru v roce 1959.

(zdroj: iTeplice.cz)
Ne 18. leden 2015, 23:29:54 CET
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one