O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
1974.jpg
Dnešní křižovatka ulic Masarykovy se Školní a Českobratrskou ulicí u bývalého Gastronomu patří k rušnému centru Teplic. V minulosti se však jednalo pouze o rozcestí mimo jakoukoli zástavbu v polích a lukách. Od 18. století tu stávalo pouze sousoší Kalvárie, a tak sochy, umístěné na vysokém podstavci, bylo zdaleka vidět. Po zboření městských hradeb na konci 18. století docházelo k postupné výstavbě i v těchto místech. Zejména od třicátých let 19. století tady začaly vznikat první domy, včetně hostinců.

Naproti vyústění Školní ulice do Masarykovy stávaly vedle vyššího domu na rozhraní dnešní Masarykovy a Českobratrské ulice až do roku 1902 dva jednopatrové domy s podkrovím. Po jejich zboření nahradila jejich místo vznosná třípatrové stavba, která patřila Schaffasově rodině. V přízemí nově postaveného domu vznikly nejprve obchody, ale od dvacátých let 20. století zde sídlila Živnostenská banka. Počínaje rokem 1959 až do devadesátých let 20. století tady pak nabízela potravinářské výrobky oblíbená velkoprodejna Gastronom. Do prvního poschodí byli hosté zase zváni do oblíbené vinárny Pikant. Od konce 20. století Gastronom i s vinárnou zanikly a v přízemí se vystřídaly různé služby, až nakonec po přestavbě patří tyto prostory GE Money bank.

V dávné, ale i v době ne tak vzdálené, z křižovatky odbočovala silnice směrem do Dubí a dále směrem na Drážďany. Až do roku 1950 křižovatkou projížděly tramvaje z Benešova náměstí směrem k divadlu, které od roku 1952 nahradily trolejbusy. Právě v tomto směru křižovatkou ještě v šedesátých letech procházela někdejší mezinárodní silnice E 15, později E 55, která se tady ocitla na vedlejší silnici. To patřilo k téměř světovým unikátům. Tato kuriozita se změnila teprve až po vybudování silničního obchvatu kolem Zámecké zahrady. Na této křižovatce se jako na jedné z prvních v Teplicích rozsvítily semafory světelné signalizace, které původně ovládal dopravní příslušník Veřejné bezpečnosti ručním přepínáním. Náš snímek pochází z roku 1974, kdy se již jednalo o světelnou signalizaci automatizovanou. V přízemí rohového domu s Českobratrskou ulicí se prodávalo láhvové zboží, přičemž vedlejší Gastronom i s Vinárnou Pikant stále fungovaly. Trolejbus, který jede směrem od divadla na Benešovo náměstí, patří ještě ke starým typům těchto vozidel - tedy 9 Tr, které byly převážně zrušeny během osmdesátých let 20. století. Dopravní společnost v Teplicích si však dodnes uchovala jedno toto historické vozidlo evidenčního čísla 105, které je nasazováno na nostalgickou linku číslo 11.

(Zdroj: iTeplice.cz)
Čt 5. březen 2015, 15:20:32 CET
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one