O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".

Domy v Lázeňské ulici

1890

1890

Všechny domy starých lázeňských Teplic se dříve stávaly krátkodobým domovem lázeňských hostů, ale komu se v hlavní sezoně podařilo najít volný pokoj právě v Lázeňské ulici, která se nacházela v nejbližším sousedství zdejších lázní, ten mohl skutečně hovořit o štěstí.

Ze starých měšťanských domů dodnes zůstaly v Lázeňské ulici pouze jen budovy proti lázním Pravřídla, a to Zlaté slunce, Zlatý kříž, Pelikán, Harfa a Zlatá studna. Právě v nich se ubytovávali vzácní hosté, jako například světově proslulý hudebník Ludwig van Beethoven, slavný německý malíř Caspar David Friedrich, český historik a literární vědec Josef Dobrovský a další.

Vedle Městských lázní, které dnes tvoří součást lázeňského sanatoria Beethoven, stávaly kdysi ještě i Žofiiny lázně, které patřily židovské obci. Tato budova disponovala několika bazény a též rituální očistnou lázní zvanou mikwe. Za Žofiinými lázněmi následoval dům Zlatá koruna a u něho předstupoval do ulice hotel Bílý orel. Tento dům od roku 1908 patřil Svazu německých hasičů, jehož členové zde nacházeli veškerá zaopatření při lázeňských pobytech.

Na našem snímku z konce 19. století spatříme část Lázeňské ulice hned pod děkanským kostelem. Rohový dům se nazývá Zlaté slunce, kde se v roce 1812 ubytoval jeden z velkých německých hudebních skladatelů Ludwig van Beethoven. Právě tady měl údajně začít psát svůj věhlasný "Dopis nesmrtelné milence."

iteplice.cz/stare-teplice.html
So 14. červen 2014, 16:45:57 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one