O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
Od dob středověku až do konce 18. století patřila Krupská ulice k původnímu jádru města, které bylo obehnáno městskými hradbami. Do Krupské ulice se vcházelo z bývalého Tržního, dnes náměstí Svobody a z ní se vycházelo ven mimo hradby malou městskou branou pojmenovanou stejně jako ulice podle cesty, která z Tržního náměstí vedla směrem na Trnovany a pokračovala na Krupku. Krupská brána byla zbourána v roce 1823 a v její těsné blízkosti dnes stojí dům, v němž byla dlouhá léta umístěna kavárna Na vyhlídce. Ani kavárnu tam však už nenajdete, neboť ji před lety vystřídala Komerční banka.

Po zboření hradeb i Krupské brány se město otevřelo ven právě Krupskou ulicí. Vedla tudy pak dost rušná komunikace, kterou veškeré povozy a později i automobily projížděly až do dob po druhé světové válce. Od jednopatrových i dvoupatrových domů z klasicistní zástavby se zde později odlišovaly pozdější novostavby s výrazně členitým průčelím, s rizality i vystupujícími arkýři.

Před první světovou válkou se v Krupské ulici nacházely zejména obchody s látkami, konfekcí, prádlem a galanterií. Krejčovské salony nabízely modely podle nejnovější vídeňské i berlínské módy, nacházely se tu advokátní a realitní kanceláře, ale rovněž lahůdkářství, cukrárny, restaurace i kavárny. Jedna z těch lepších kaváren se jmenovala Sedlák, původně Veselý sedlák a patřila mezi vyhlášené a hojně navštěvované podniky v samém centru Teplic. Vznikla v domě postaveném roku 1900 na místě dřívější staré zástavby a nejednalo se o nějaký malý podnik, o čemž svědčilo 200 míst pro hosty. Interiér kavárny se po první světové válce stal ještě honosnější než dříve a její majitel Franz Pfalzer zde měl k dispozici od časného rána čerstvé noviny a časopisy, které si přicházeli přečíst hosté k šálku kávy nebo čaje. Kromě samotné kavárny zde měl též sídlo klub šoférů, zpěvácký spolek Teplitze Liedertafel a tělocvičný spolek Jahn.

S Krupskou ulicí je též spojena existence prvního obchodního domu v Teplicích s mnoha druhy zboží pod jednou střechou. Vznikl roku 1932 na místě někdejšího starého domu Terst. Tehdy se jednalo o moderní budovu, která poněkud nezapadala mezi staré klasicistní domy. A třebaže se nová architektura nemusela každému zamlouvat, nejméně pak památkářům, otevření prvního obchodního domu před 75 lety tohoto typu v lázeňském městě vyvolalo značný zájem mezi kupujícími i všemi dalšími, kteří si přicházeli prohlédnout nedělené haly rozprostírající se přes celá patra a množství zboží vystavené ve zdejších interiérech. Název obchodního domu Jepa se pak dobře vžil do paměti Tepličanů a přežíval často ještě i dlouho po druhé světové válce, kdy obchodní dům, tentokrát už pod názvem Krušnohor, sloužil kupujícím až do sedmdesátých let 20. století, kdy jej nahradil nový obchodní dům na dnešním náměstí Svobody. Obchodní dům v Krupské ulici přinesl Tepličanům moderní způsob prodeje v účelně a racionálně řešené budově, která předznamenala, kudy se asi bude ubírat nová architektura i nové obchody ve městě. Po celkové rekonstrukci blízkého náměstí Svobody i přilehlé Krupské ulice před několika lety, patří nyní tato živá obchodní tepna ke klidovým pěším zónám uprostřed Teplic.

(zdroj: iTeplice.cz)
Po 19. leden 2015, 01:41:47 CET
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one