O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
Původní zástavba starých Teplic před rokem 1793 byla z velké části ještě dřevěné a hrázděná. Teprve po živelné katastrofě, kterou se stal velký požár města roku 1793, nastala pro lázeňské město nová regenerace a výstavba. Hlavním důvodem rychlé obnovy se stal hospodářský a společenský zájem vrchnosti, kterou tehdy reprezentoval majitel teplického panství Jan Nepomuk Clary-Aldringen. Díky tomu vznikaly koncem 18. století a na počátku 19. století poměrně rychle nové klasicistní domy, a to i pod děkanským kostelem a v místech Lázeňského náměstí.

Z míst bývalého, ze všech stran zástavbou původně uzavřeného Lázeňského náměstí, vedla kdysi směrem k děkanskému kostelu sv. Jana Křtitele křivolaká Kostelní ulice. Její podobu nám přibližuje snímek z přelomu 19. a 20. století, pořízený směrem z Lázeňského náměstí vzhůru ke kostelu. Jak je patrné, patřila tato lázeňská část starých Teplic k velmi rušným.

V roce 1808 se započalo s úpravou a dlážděním Zámeckého náměstí, které se vzápětí rozšířilo Kostelní ulicí až na Lázeňské náměstí. Během 19. století a rovněž ve století dvacátém docházelo postupně k přestavbě a rozšiřování nejen lázeňských budov, ale i dalších, převážně lázeňských domů. Pro naše město je navždy škodou, že se krátce po druhé světové válce přistoupilo k likvidaci celé této zastavěné čtvrti, včetně Kostelní ulice. Zmizela tak celá řada zajímavých a pozoruhodných domů, ve kterých se často ubytovávaly známé a proslavené osobnosti našich i světových dějin.

V místech Kostelní ulice dnes najdete park. V jeho pozadí stojí lázeňské budovy a právě tak obnažený děkanský kostel. Současné generace ani nově příchozí lázeňské hosty už ani ve snu nenapadne, že zde stávala živá svérázná křivolaká ulice, kterou procházeli státníci, umělci, učenci a hudebníci, kteří se léčili v nejstarších českých lázních. Kostelní ulice by tak mohla připomínat někdejší světový věhlas teplického lázeňství i dávné kouzlo starých teplických domů.
iteplice.cz/stare-teplice.html
So 14. červen 2014, 16:45:02 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one