O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
Královská třída.jpg
V místech, kde končila dřívější Nádražní, dnes Masarykova ulice, nedaleko od bývalé Krupské brány, začínala směrem k divadlu Královská třída, která dnes nese pojmenování U Císařských lázní. V původním pojmenování Královské třídy se odrážela doba jejího vzniku, kdy se v Teplicích léčili a setkávali evropští vladaři, monarchové i další význační představitelé, zejména z císařských a královských kruhů.

Domy v této reprezentační ulici proto ani nemohly nést jiné názvy, než Císařský hrad, Královský hrad, Český král, Arcivévoda Štěpán apod. Ve druhé polovině 19. století však už tyto domy byly více známy zejména podle firem, obchodů, bank i dalších institucí, které v nich sídlily.

Snímek bývalé Královské třídy pochází už z období první republiky, neboť byl pořízen roku 1925. Tehdy tady ještě stál směrem od Krupské ulice blok domů, který pokračoval jak směrem do bývalé Edmundovy, dnešní ulice U Divadla, tak i přímo k divadlu. Domy nesloužily pouze jen k bydlení, ale nacházely se v nich různé obchody a služby. Nepřehlédnutelný nápis "Zahnarzt zde rovněž upozorňoval, že právě tady se nacházel zubní lékař. V pozadí snímku spatříme už novou budovu divadla, která tehdy sloužila teprve druhým rokem od roku 1924 a stala se náhradou za původní Městské divadlo, které roku 1919 vyhořelo. Středem vozovky pak po jednokolejné trati projíždí vůz teplické elektrické pouliční dráhy směrem od lázeňského Šanova do centra města. Tramvaje projížděly touto ulicí od roku 1900 s určitými přestávkami či omezením až do roku 1950, kdy byl nahrazeny nejprve autobusy a od roku 1952 trolejbusy.

iteplice.cz/stare-teplice.html
Út 20. říjen 2015, 02:49:57 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one