O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
V domovní výstavbě Teplic představovala čtyřicátá léta 19. století výrazné kulminační období. Původní nejstarší zástavba, obehnaná do konce 18. století hradbami, se tak začala po zboření starého opevnění rozšiřovat i do míst kdysi ležících venku mimo město. Starobylé Teplice, stojící ještě na středověkých základech, se tehdy začaly poměrně rychle měnit v dobově moderní lázeňské město.

Do tohoto období spadá rovněž vznik Edmundovy ulice, která vznikala jako elegantní třída, vedoucí od bývalé Krupské brány jižním směrem podle západní strany lázeňského parku. Dřívější název ulice dnes již nikoho neoslovuje, neboť zůstal podle dávného aristokratického představitele v zapomnění času. Dnes se jedná o ulici v centru města U Divadla. V těchto místech stály domy po obou stranách ulice. Nacházelo se tady několik restaurací, pivnic, vináren i nočních podniků nejrůznější úrovně i pověsti. Z nich můžeme jmenovat třeba populární Josefine bar, resturaci Rizzi a po druhé světové válce vyhlášený Aktual club.

Původní zástavba tady stávala ještě i po druhé světové válce, ovšem od padesátých let docházelo k její likvidaci. Nejprve zcela zmizela celá řada domů přivrácená směrem k divadelní budově a posléze i některé další protější domy, až se celá zástavba zredukovala pouze na několik domů od Krupské ulice směrem k Mírovému náměstí. Ale i tyto budovy v osmdesátých letech 20. století postupně zmizely.

(iTeplice.cz)
Út 20. říjen 2015, 02:48:23 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one