O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
386656_1630610301580_1509351250_n1.jpg
V místech, kde se už v dobách středověku vyjíždělo z Teplic obehnanými hradbami severním směrem na Dubí, stávala v místech dnešní Dubské ulice mezi restaurací Slávie a poštovním úřadem městská brána zvaná Lesní, poblíž ní se nacházela kovárna a městská šatlava.

Po zboření městských hradeb došlo roku 1847 i na likvidaci Lesní brány, přičemž domovní výstavba se začala rychle rozšiřovat severním směrem do dnešní Dubské ulice, která pak patřila k velmi rušným, neboť vedla ze samého centra města.Na místě staré kovárny u Lesní brány vybudoval v roce 1858 Wolf Blumberg přádelnu a tkalcovnu bavlny. Náš snímek pořízený koncem 19. století tento objekt zachytil na snímku vpravo. Na místě přádelny a tkalcovny vznikla později nová vyšší budova, ve které ve 20. století sídlilo vedení Státních lesů.

Obě strany Dubské ulice byly časem zcela zastavěné a v přízemích domů sloužily veřejnosti nejrůznější obchody, restaurace i další služby. Část této ulice na našem snímku se nazývala náměstíčko U Lesní brány - to na paměť a povědomí bývalé brány, kterou se vyjíždělo z uzavřeného městského celku. V těchto místech docházelo postupně po druhé světové válce až do sedmdesátých let 20. století k likvidaci domů po obou stranách ulice. Dnes zde naleznete poštovní úřad a volné plochy po zbořené zástavbě.

iteplice.cz/stare-teplice.html
Út 20. říjen 2015, 02:44:25 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one