O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
Muzikantský dvůr.jpg
V dobách, kdy staré Teplice byly ještě sevřeny středověkými hradbami, stávala v prostorách mezi dnešní restaurací Slávie a poštovním úřadem jedna ze čtyř městských bran, která se nazývala "Lesní". Právě tou se z centra města vyjíždělo severním směrem do krušnohorských lesů na Dubí, takže podle toho obdržela ulice i své pojmenování Dubská. Nedaleko za hradbami se kdysi rozkládalo jen pole zvané Literátská dědina. Výnosy z něho šly totiž ve prospěch literátského a zpěváckého bratrstva, které v Teplicích působilo již od 16. století až do doby císaře Josefa II. na konci 18. století.

V letech 1876 až 1878 v místech pole Literátská dědina postavil A. Siegmund svůj rozlehlý dům, pojatý ve stylu dřívější německé secese a nazval jej podle staré tradice "Muzikantský dvůr". V horních partiích na balustrádách zdobily dominantní budovu figury muzicírujících dětí a na štítu nahoře socha Orfea s lyrou. Před výstavným domem, kde se nacházela křižovatka původních cest, pak vzniklo malé náměstíčko, odkud z Dubské ulice odbočovala silniční komunikace do Školní a pak také do Spojenecké ulice. Na snímku z roku 1910 spatříme Muzikantský dvůr ještě v plné původní kráse i s přilehlou Dubskou ulicí. V domech vlevo se nacházely dílny, autodílny i tiskárna. V jednom pak má svoje tradice i autoškola. V pozadí Dubské ulice dohlédneme ještě bývalý železniční přejezd se závorami, který dosloužil v padesátých letech 20. století, když se na něm dvakrát po sobě staly dvě velmi těžké srážky městských autobusů s vlaky.

Samotná vznosná budova Muzikantského dvoru, v jejíž přízemní části byla umístěna kavárna s cukrárnou a mnohem později po druhé světové válce zase prodejna Lověny, pak ve druhé polovině 20. století stále více chátrala, až se z ní stala takřka ruina, ohrožující své okolí pádem zdiva, cihel, kamenů a zejména střešních částí, které se stále více propadaly. Rozlehlý objekt pak byl nabídnut k odprodeji a po dalších dlouhých létech se dočkal začátku náročné rekonstrukce.

(zdroj: iTeplice.cz)
Út 20. říjen 2015, 02:43:57 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one