O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".

Informace o Dlouhé ulici

1932

1932

Dlouhou ulicí v Teplicích již od dob středověku procházela velmi stará cesta od Bíliny přes někdejší Bílinskou bránu a západní okraj Zámeckého náměstí k náměstí původně Tržnímu, které dnes nese pojmenování náměstí Svobody. Dlouhá ulice však zároveň patřila i k hlavní vnitroměstské třídě tehdejšího uzavřeného městského celku.
Bylo tomu tak rovněž i po velkém požáru Teplic v roce 1793 a po odstranění městských hradeb a postupně i městských bran, kdy se začalo novou výstavbou utvářet tehdy skutečně moderní lázeňské město, v němž Dlouhá ulice tvořila důležitou součást centrálních Teplic. Zvláště pak zejména od čtyřicátých let 19. století zde začala narůstat domovní výstavba, která nahradila nebo doplnila předešlé staré domy. V Dlouhé ulici stávalo po obou stranách 21 domů, ve kterých se soustředilo množství obchodů a zařízení, důležitých pro chod a život rušného lázeňského města. Proto jste tady mohli nalézt četné zájezdní hostince, vinárny, nálevny, lékárnu a později také poštu. Dlouhá ulice zkrátka patřila k rušnému centru města, kudy projížděly nejen kočáry, fiakry a poštovní korby, ale od roku 1896 i elektrická úzkorozchodná tramvaj.
Čas běžel, když koncem šedesátých let 20. století padlo rozhodnutí o úplné likvidaci staré zástavby v centru města. Dlouhá ulice pak postupně chátrala a ztrácela na významu. Obchodů a služeb ubývalo, restaurace utichly a některé z domů osiřely nebo sloužily jen jako skladiště. Rovněž tak linky MHD byly přesunuty na jiné komunikace.

iteplice.cz/stare-teplice.html
Út 20. říjen 2015, 02:38:35 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one