O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".

Stodoly v Alejní ulici

Stodoly pro uskladnění obilí, píce pro dobytek, povozů a zemědělského náčiní bývaly v Teplicích stavěny za hradbami mimo staré centrum. Ve městě totiž u jednotlivých domů většinou nebylo dost místa a v případě požáru by se uskladněná úroda jen těžko zachraňovala.


Při mimořádně velkém požáru starých Teplic v roce 1793 však shořelo i 11 stodol za městskými hradbami. V té době se část teplických měšťanů stále ještě zabývala zemědělstvím,a proto došlo k opětnému postavení stodol jiných. Jejich obnova se pak opakovala ještě i po dalším požáru v roce 1846.Stodoly tvořily tehdy v prostoru Alejní a Dubské ulice i ve směru do ulice Jateční pět řad, takže se dalo hovořit o celé čtvrti stodol.
Koncem 19. století, kdy se už zdejší občané poněkud méně zemědělství a chovu dobytka věnovali, se pak většinou některé stodoly přeměňovaly na nejrůznější dílny, skladiště, opravny i prostory pro garážování povozů, bicyklů i prvních automobilů. Známá zde byla např.dílna a opravna šicích strojů, kol, motorek a později také aut vyhlášeného mechanika H. Herbricha v prostorách již Dubské ulice. Zde si údajně věděli rady s každým porouchaným mechanismem.
Snímek starý celé století z roku 1904 pak zachycuje ještě oblast se stodolami, která se táhla směrem od Alejní ulice mimo centrum města.

(zdroj: iTeplice.cz)
Stodoly

Stodoly

Stodoly

Stodoly

poloha
Ne 18. říjen 2015, 23:56:09 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one