O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
1905

1905

Samotná historie Alejní ulice začíná až po roce 1833, kdy už byly zbořeny městské hradby. Podél ulice tehdy také vysázeli kaštanovou alej, která dala také ulici své jméno.

Stromy však byly postupně během let z valné části vykáceny, aby se tu mohly postavit nové domy. A tak zde začaly vyrůstat většinou dvoupatrové klasicistní novostavby. Ne však vznosných a ornamentálně zdobených jako v jiných teplických ulicích, ale spíše strohých geometrických forem, takže jejich stejná výšková úroveň dodávala ulici poněkud kasárenský vzhled.
V Alejní ulici si stavěli domy většinou řemeslníci a živnostníci, kteří tady měli dost pracovních i odkládacích prostorů, dílen, průjezdů i dvorů. Proto se zde také často usazovali povozníci, drožkáři, výrobci lihovin, truhláři a mnozí další. Alejní ulice se osídlovala postupně. Ještě v osmdesátých letech 19. století se nacházela její dolní část volná, přestože už ležela v blízkosti středu města.
Do roku 1956 se tato ulice musela obejít bez dopravní obslužnosti městské dopravy, neboť tramvaje i autobusy jezdily na Řetenice Dlouhou ulicí přes Zámecké náměstí. Teprve až po zrušení tramvají v roce 1956 začaly jezdit trolejbusové linky také Alejní ulicí
Nová koncepce přestavby centra se výrazně dotkla i těchto míst. Ještě v šedesátých a na počátku sedmdesátých let 20.století zde dožívala stará zástavba, která však byla postupně zlikvidována. Pak vzniklo z Alejní ulice jedno velké staveniště a vyrostla zde panelová zástavba, kterou známe ze současnosti.

(zdroj: iTeplice.cz)
Ne 18. říjen 2015, 23:50:05 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one