O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".

Národní dům v Alejní ulici

Původně byl dům v Alejní ulici čísla popisného 50 znám pod názvem "Horskyfeld," což by v českém překladu znělo jako "Horského pole". Jeho majitel, František Horský (1801 až 1877), se narodil jako syn správce lobkowiczského panství v Bílině a měl tak blízký vztah k našemu kraji. Stal se vynikajícím zemědělským odborníkem, který se zasloužil o rozvoj zemědělského školství. Působil jako nájemce lobkowiczkého dvora v Nelahozevsi, odkud mimochodem pocházel náš slavný skladatel Antonín Dvořák, stal se ředitelem statku v Dolních Beřkovicích i majitelem panství Kolín, přičemž všude zaváděl do praxe veškeré pokrokové metody.

Téměř dvacet let po smrti Františka Horského za přispění Sokola a dělnického spolku Slavík - Lidumil, zakoupila Horského dům na rohu Alejní a ulice Lužánky roku 1896 Česká beseda. Od té doby se stal společenským střediskem českých spolků. Restauraci Národního domu zdobil portrét Františka Stehna, úředníka Duchcovsko-podmokelské dráhy a zasloužilého starosty České besedy spolu s tably členů českých spolků. Za 12 let po zakoupení domu došlo v Národním domě ke střetu nacionalistických Němců s českými menšinami, když v noci na 30.listopadu 1908 táhl dav Němců též do Alejní ulice k Národnímu domu, na který nevybíravým způsobem zaútočil a způsobil zde značné materiální škody. Po zdlouhavých soudních jednáních dostala teprve až po první světové válce, v roce 1923, Česká beseda od obce odškodnění ve výši 2 tisíc tehdejších korun.

V roce 1938 německé úřady po záboru pohraničí Národní dům zabavily a tehdy rovněž došlo ke zničení archivu, knihovny a dalších památek českého spolkového života. Roku 1990 byl tento dům, kolem něhož z Alejní ulice odbočovala úzká ulička Lužánky, zbourán a tak se ještě rozšířila vedlejší proluka po odstraněných domech o další pozemek. Dnes se těmito místy, kde Národní dům stával, přijíždí z Alejní ulice na parkoviště před nákupní středisko Billa. Snímek Národního domu vznikl ve dvacátých letech 20. století.

(zdroj: iTeplice.cz)
000804-Narodni dum na narozi ulic Alejni a Luzanky.jpg
Po 19. říjen 2015, 00:00:16 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one