O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".

Morový sloup se Svatou trojicí

1911.jpg
Morový sloup se Svatou trojicí na vrcholu je umístěn v západní části Zámeckého náměstí. Byl postaven z pískovce jako bohatě členitý trojboký obelisk na šestibokém soklu se třemi bazénky tvořící kašnu, která v dnešní době již není funkční. Bohatě zdobený sloup vznikl podle návrhu slavného sochaře Matyáše Brauna v letech 1718 až 1719. Jeho stavby se ujal kameník V. A. Böumel, přičemž sloup vznikl jako poděkování za odvrácení morové epidemie v roce 1713 od Teplic a také jako výraz usmíření bratří Clary - Aldringenů, jejichž rod vlastnil teplické panství.

Sochy na sloupu představují svatého Karla Boromejského, svatého Šebastiána, svatého Rocha a svatého Jana Křtitele. Horní část sloupu je oddělena římsou s reliéfy andílků. Zcela nahoře se pak nachází sousoší Nejsvětější trojice, která je ve skutečnosti už jenom kopií z roku 1895. Právě od tohoto roku až do roku 1897 totiž procházel morový sloup rozsáhlou rekonstrukcí, která se pak opakovala v letech 1950 až 1970. Jedná se o jedno z nejkrásnějších děl světoznámého barokního sochaře Matyáše Brauna vůbec, které architektonicky obohatilo zdejší Zámecké náměstí.

Na snímku z doby kolem roku 1911 spatříme nejen pohled na tento nádherný sloup, ale i na většinu Zámeckého náměstí i s tehdejším dobovým ruchem. V pozadí vlevo stojí děkanský kostel svatého Jana Křtitele a nedaleko od něho někdejší zámecký kostel, který dnes představuje samostatný pravoslavný kostel. Rozlehlá zámecká budova, ve které až do roku 1945 sídlil rod Clary-Aldringenů, v sobě skrývá pozůstatky románského kláštera, tvrze královny Johany a renesančních sálů z dob, kdy zde vládl rod Vchynských.

iteplice.cz/stare-teplice.html
Ne 18. říjen 2015, 14:23:55 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one