O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
Stadtkirche.jpg
Svatý Jan Křtitel je v katolické tradici patronem Malty, Burgundska, Provence a celé řady profesí, ale také vod a léčivých pramenů. I proto je ochráncem Teplic a zasvěcen mu je raně barokní děkanský kostel na Zámeckém náměstí.
Historie místa sahá až k samotným počátkům Teplic. Samotný kostel ale pravděpodobně stojí na renesančních základech. Jeho současná podoba trojlodní baziliky však pochází z let 1700 - 1703. O čtyři roky později byla přestavěna věž. V té je umístěn byt hlásného a trojice zvonů – nejmladší byl ulit roku 1659, prostřední, renesanční roku 1540. Nejstarší zvon, s pietou, je datován k roku 1482.
Pouto s teplickou historií ale nekončí jen místem. V pravé boční lodi kostela jsou pohřbeni členové rodu Vchynských, který Teplicím vládl od konce 16. století. V levé boční lodi se pak nachází hrobka rodu, který je s Teplicemi spjatý nejvíce, Clary-Aldringenů. Ti zde byli pohřbíváni až do roku 1751, kdy byla rodová hrobka přesunuta do zámecké kaple a později do nově postaveného kostela Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí.
Interiér kostela je barokní a rokokový. Umělecky nejcennější jsou díla z okruhu Petra Brandla, mezi která patří obraz Křest Kristův na hlavním oltáři, obraz sv. Jana Nepomuckého na levém bočním oltáři a obraz sv. Kryštofa nesoucího malého Ježíše na pravém bočním oltáři.
Kostel prošel počátkem 90. let kompletní rekonstrukcí a stále slouží Římskokatolické církvi. V letní sezóně bývá zpřístupňována i věž, z jejíhož ochozu se nabízí výhled na historické centrum města.

Zdroj: audioteplice.cz
Po 19. říjen 2015, 00:30:35 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one