O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
1830

1830

Objekt domu Prince de Ligne, stojící v západní frontě Zámeckého náměstí, byl postaven v roce 1824 na místě, kde dříve stávaly dva penziony - Zlatá trojka a U tří bažantů. Vznikl v době, kdy se začala tvořit nová podoba města. Dům dal postavit zdejší řezník Anton Richter jako hotel v klasicistním stylu a ve své době patřil k nejhonosnějším budovám v Teplicích. Stavba dostala název po rakouském maršálovi a diplomatovi, vlámském šlechtici Charlesi Josefu de Ligne. Maršál, který byl doma jak na dvoře francouzském, ve Vídni nebo v Petrohradu, patřil k významným postavám Evropy v době protinapoleonských válek.

Po odložení uniformy se věnoval literatuře a právě v té době začal jezdit do Teplic za dcerou Christinou, provdanou za majitele teplického panství Jana Claryho. Na teplickém zámku Charles Josef de Ligne začal organizovat společenský život a dokonce se projevil též jako architekt při zakládání lázeňských parků. Patřil k vyhledávaným společníkům šlechtických dvorů a k velkým znalcům diplomacie. Deset let po jeho smrti byl po něm nazván přední dům ve městě.

Hotel Prince de Ligne byl vyhledáván pro svou zvýhodněnou polohu blízko lázní i zámku. Hostil družiny tří panovníků při jejich setkání v roce 1835 v Teplicích a příslušníky známých šlechtických rodů. Stačí jmenovat Rohany, Chotky, Kinské, Thuny, Šliky a také knížete Metternicha. Nějvětší věhlas získal hotel ve čtyřicátých letech, kdy byla v tomto domě zřízena elegantní restaurace. Činnost hotelu se datuje až do sedmdesátých let 19. století. Po zániku hotelových služeb se objekt využíval ještě pro potřeby firmy Liebig a ředitelství drah i jako obytný dům. Kresba hotelu pochází z doby jeho počátků, kdy jej navštěvovaly zejména aristokratické kruhy a vzácné návštěvy Teplic.

Zdroj: iteplice.cz/stare-teplice.html
Ne 18. říjen 2015, 14:47:33 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one