O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
Zlatý kříž

Zlatý kříž

na obr. zcela vpravo
Dům Zlatý kříž, Zámecké nám. 69, Teplice
V severní části náměstí, přímo naproti teplickému zámku, stojí klasicistní dům zvaný "Zlatý kříž". Dům nechala jako hotel postavit v roce 1809 zámožná rodina budoucího starosty Teplic Eduarda Johna. Ve třiceti pokojích se za dobu jeho provozu vystřídala celá řada významných hostů; na trojici z nich se ale vzpomíná i daleko za hranicemi města. Právě zde se totiž po klíčové bitvě u Chlumce a Přestanova v září roku 1813 sešli ruský, rakouský a pruský panovník, aby společně dojednali další postup proti Napoleonovi.
Po Napoleonově neúspěchu v Rusku v roce 1812 se Rakousko s Pruskem pokusily zvrátit jeho nadvládu ve střední Evropě, ale francouzskému císaři se neuvěřitelně rychle podařilo vybudovat armádu novou. S ní pak dal německo-rakouským oddílům u Drážďan za vyučenou. Pronásledováním spojenecké armády, která ustupovala do Čech, pověřil Napoleon generála Vandamma. Rozhodující bitva začala 30. srpna 1813 ráno pod Nakléřovským průmyslem, v prostoru mezi Teplicemi a Ústím. Francouzi začali ztrácet svou převahu, protože se ke spojencům přidaly ruské oddíly. Vandamme však věřil v příchod posil. Ty skutečně dorazily, ale v pruských uniformách. Tím pádem měli spojenci více jak dvojnásobnou přesilu. Vandamme se rozhodl pro ústup; v tu chvíli ale třetina jeho armády už byla po smrti. On sám byl zajat a zbytek vojska se rozprchl.
Během dvou dnů padlo přes 21 000 vojáků, z toho asi polovina na francouzské straně. Dále bylo zničeno na šest stovek domů. Chlumec, Stradov, Přestanov, Chabařovice, Žandov a Dolní Varvažov lehly popelem.
Nastal čas na poradu mezi samotnými monarchy. A tak se 9. září 1813 sešla v hotelu Zlatý kříž na Zámeckém náměstí v Teplicích pozoruhodná trojice: ruský car Alexandr I., rakouský císař František I. a pruský král Bedřich Vilém III. Spolu s vyslanci anglického krále dojednali koordinaci dalších vojenských akcí, čímž vytvořili základ budoucí Čtyřdohody, paktu, který pak dlouho určoval rozdělení sil v Evropě.
Napoleon, stále ještě vyčkávající u Drážďan, se s porážkou nesmířil a situaci chtěl zachránit vpádem do Čech. Už 18. září byl ale u Varvažova poražen rakouskými jednotkami generála Colloredo-Mansfelda. V říjnu 1813, měsíc po schůzce v Teplicích, pak Napoleon utrpěl klíčovou porážku u Lipska. Vize jednotné Evropy pod francouzskou standartou tak definitivně vzala za své a teplická schůzka v tom hrála nemalou roli.

Zdroj: audioteplice.cz
Ne 18. říjen 2015, 14:44:42 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one