O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".

Východní část náměstí

Východní strana.jpg
Tržní náměstí doznalo od velkého požáru města v roce 1793 až do dnešních časů mnoho změn. Na samém konci 18. století a zvláště pak počátkem století devatenáctého začaly i zde vznikat nové domy.

Nejprve jedno a dvouposchoďové, z nichž mnohé prošly zejména ve druhé polovině 19. století celou řadou přestaveb i zvýšením pater.
Jelikož se na tomto místě konaly tradičně velké trhy, vžilo se na dlouhou dobu pojmenování Tržiště. Od toho vznikl posléze i název Tržní náměstí, které postupem doby měnilo svoje pojmenování až do dnešního náměstí Svobody.Uzavřený ráz náměstí, které tvořilo živé jádro města s mnoha obchody a hostinci pak začal výrazně měnit svůj ráz především po druhé světové válce. Řada domů byla postupně zbourána a tato likvidace staré zástavby pak vrcholila v letech sedmdesátých a osmdesátých. Z někdejšího historického celku tak zůstala kromě severní strany s radnicí část domů na východní straně náměstí. V osmdesátých letech zde sloužil ještě hotel Radnice s restaurací,ve kterém bydlel roku 1913 při svém léčebném pobytu v Teplicích arcivévoda a pozdější císař Rakousko-Uherska Karel s chotí Zitou. Právě z tohoto roku pochází také náš snímek. Hotel byl zlikvidován odstřelem v roce 1988. Na jeho místě se poté začalo s budováním nové hotelové budovy, která se stala doslova stavbou století. V její přízemní části dnes slouží PINOCHIO CAFE a též CASINO s Tipspost barem.
V rekonstruovaném domě, který zůstal jako poslední v řadě na východní straně náměstí Svobody zachován, sídlí také redakce internetových novin TP aktuálu. Jeho původní název zněl "Červený orel", ale po přestavbě na tříposchoďovou budovu, která proběhla v roce 1875, dostal nový název podle dcery císaře Františka Josefa I. "Arcivévodkyně Valérie". Tato budova sousedila vlevo s nižším dvoupatrovým domem "U císařského pozdravu", vpravo potom s domem "Dva šermíři", který vznikl na místě staršího domu v roce 1870 a od té doby prodělal několik přestaveb. Nacházel se v něm obchod s koloniálním zbožím Günthera a Schindlera, který patřil k největším ve městě. Tento dům zanikl společně s hotelem Radnice při odstřelu v roce 1988. Tím se stalo, že dům "Arcivévodkyně Valérie" nyní sousedí hned s novou stavbou původně zamýšleného hotelu.
Ne 18. říjen 2015, 14:49:13 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one