O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".

Severozápadní část náměstí

398498_482591398429818_1743698277_n.jpg
Na kolorované pohlednici je v horní části uveden německý nápis, který v překladu zní: Teplice - Šanov. Tržní náměstí s pomníkem císaře Josefa. A třebaže na pohlednici není uvedeno datum jejího vzniku, můžeme právě podle císařova pomníku určit datum jejího vzniku. Jeho autorem byl Franz Metzner a k odhalení pomníku císaře Josefa II. došlo nedlouho před první světovou válkou v roce 1913, přičemž jeho odstranění je datováno rokem 1920. Můžeme tedy předpokládat, že snímek byl pořízen těsně před první světovou válkou nebo nedlouho po jejím začátku.

V roce 1806 došlo v Teplicích k výstavbě nové empírové radniční budovy na nejhořejší severní vyvýšené části náměstí. Nová radnice vznikla poměrně rychle jako dvoupatrová, symetricky řešená sedmiosá budova s klenutým průjezdem. V pozdější době přibyly vlevo od radnice ještě další dva domy. Sousední patřil v devadesátých letech 19. století dr. Karlu Stöhrovi, dlouholetému starostovi města, který bydlel hned v sousedství svého úřadu. Další, již rohový dům, se kdysi jmenoval podle tradičních názvů lázeňských Teplic "Tři pomeranče". Jednalo se o budovu s tradiční restaurací, která však již patřila k sousednímu náměstíčku za rohem u Lesní brány. Tento rohový dům zde dnes už nespatříte, neboť před řadou desetiletí došlo k jeho zboření. Na jeho místě zůstala volná proluka, která společně s celou řadou dalších zlikvidovaných domů v Dubské ulici vytvořila volný travnatý prostor až ke Kapelní ulici.

Snímek stačil zachytit vůz teplické úzkorozchodné tramvaje, která kolem radnice projížděla od Benešova náměstí směrem k Zámeckému náměstí. Na náměstí stávala tradičně řada drožek. Zcela vlevo stojí za povšimnutí část zástavby, která v šedesátých letech 20. století zmizela z plánu města. Dnes se tudy přichází k poštovnímu úřadu. Pohlednice byla zapůjčena ze soukromé sbírky Mgr. Venuše Falkové.

iteplice.cz/stare-teplice.html
Ne 18. říjen 2015, 14:49:34 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one