O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".

Pomník císaře Josefa II.

Mala_Pariz_1691.jpg
Začínalo právě 20. století, když se v Teplicích roku 1901 na radnici usnesli, že na důstojné místo před radnicí by měl být umístěn pomník rakouského císaře Josefa II., kterého Němci dost uznávali. Proto také došlo k vypsání soutěže na jeho zhotovení, kterou vyhrál profesor vídeňské Umělecko-průmyslové školy Franz Metzner. Jelikož byl ale tento umělec právě zaměstnán prací na památníku bitvy národů u Lipska proti Napoleonovi, protáhla se realizace pomníku císaře až do doby krátce před první světovou válkou, takže slavnostní odhalení pomníku nastalo až v září 1913.

Provedení pomníku a řešení schodiště před radnicí bylo tehdy vysoce hodnoceno. Zejména došlo k ocenění ideového významu díla jako symbolu rakouského mocnářství. Právě tak se ovšem celá věc jevila po vzniku samostatného československého státu české menšině, která se po roce 1918 domáhala odstranění připomínky rakouské monarchie, národnostního útlaku a germanizace.

V roce 1920 vyslovili Češi přímý požadavek odstranit pomník císaře a zavést dvojjazyčné označení ulic - v němčině i v češině. Váhavým přístupem radnice i protičeskými demonstracemi německých nacionálních stran se pak vyhrotila situace natolik, že české vojsko, povolané do Teplic k udržení klidu a pořádku, pomník císaře Josefa II. nejprve zakrylo, poté dne 10. listopadu 1920 odstranilo a přemístilo do ústraní na dvůr muzea ve Školní ulici. Tam se údajně nacházel ještě i po druhé světové válce, ale potom se tato pětimetrová socha nadobro ztratila. Dá se však předpokládat, že zřejmě skončila ve sběrných surovinách tehdejšího Kovošrotu.

iteplice.cz/stare-teplice.html
Ne 18. říjen 2015, 15:01:10 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one