O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".
Mala_Pariz_021a.jpg
První linie Lázeňského náměstí se začaly rýsovat už někdy v 16. století na předměstí, hned za branami města, když zde vznikaly budovy v okolí vyvěrajících léčivých pramenů. Kromě lázeňských budov tady ovšem poblíž místa pozdějšího Panského domu nechalo město zřídit též špitál pro chudé. Lázeňské náměstí se pak v pozdějším období postupně utvářelo na půdorysu, který byl zformován již koncem 18. století po velkém požáru Teplic v roce 1793.

Proto byly všechny domy vystavěny v klasicistním stylu a v takovém také přibližně vydržely s určitými jednotlivými obměnami až do svého zbourání. V době vrcholného rozkvětu lázní - za kterou je považována především první polovina 19. století, patřilo náměstí mezi nejnavštěvovanější části lázeňských Teplic. Z té doby rovněž pocházelo množství vyobrazení, kreseb i grafických listů Lázeňského náměstí, což zároveň reprezentovalo i celé město. Tento lázeňský prostor měl oproti jiným teplickým náměstím a rynkům tu zvláštnost, že sem vedly jen dvě přístupové cesty, a to směrem od Děkanského kostela, kde dříve stávala jedna z městských bran a dále směrem od Císařských a Sadových lázní. V roce 1808 došlo k novému vydláždění nedalekého Zámeckého náměstí a tato úprava se brzy rozšířila až na Lázeňské náměstí, což přivítali jak místní obyvatelé, tak i četní lázeňští hosté.

Na Lázeňském náměstí se nacházela řada pozoruhodných domů, které sloužily vzácným a náročným hostům. Často se v nich ubytovávali naši i zahraniční šlechtici, spisovatelé, básníci, hudební skladatelé, národní buditelé a další umělci či význačné osobnosti. Náměstí ve své podobě z přelomu 18. a 19. století přežilo až do časů těsně po druhé světové válce. V roce 1946 se však přistoupilo k jeho demolici, takže zmizela jak celá východní, tak i jižní část náměstí. Zdůvodnění tohoto nešťastného činu znělo, že celá asanovaná zástavba měla značné hygienické závady i celkovou zanedbanost. Jiné racionálnější prameny však uváděly, že zástavba musela ustoupit z důvodů budování nové silniční komunikace od dnešních Sadových lázní směrem k Valům (dnešní Rooseveltova ulice) a také proto, že se městu zdálo být snadnější a levnější raději vše zbourat, než provádět náročnou rekonstrukci a modernizaci. Inu taková byla doba a myšlení po druhé světové válce, ale ruku na srdce - nepřipomíná vám to náhodou některá rozhodnutí a činy ze současné doby? Stačí jen připomenout zrušení železniční tratě z Oldřichova do Děčína a třebaže by se našly prostředky na obnovení provozu, došlo k zákazu vjezdu vlaků na tuto trať ohledně nevyhovujícího stavu. Hlavním důvodem je ovšem záměr všemocných institucí vybudovat v tomto prostoru další dálniční přivaděč. A proti tomu nemají příznivci romantické výletní dráhy žádnou šanci.

Vraťme se však opět do Teplic na Lázeňské náměstí, kde do dnešních časů přežila jen ta obvodová část původního náměstí, kterou na západní straně tvoří lázeňské budovy Knižecích a Pasířských lázní a na severu Panský dům. Dnes se jedná o komplex lázeňského domu Beethoven. Původní proslulé, intimně uzavřené a svým kouzlem působící náměstí s domy rozličných tvarů, představovalo část bohaté kulturní historie nejen Teplic. Jeho odbouráním tak nejstaršímu lázeňskému městu v Čechách vznikla nenahraditelná škoda v podobě narušené rovnováhy zdejších stavebních památek.

iteplice.cz/stare-teplice.html
Ne 18. říjen 2015, 15:50:03 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one