O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".

Štěpánské náměstí se schody vedoucími na Letnou

Štěpánské náměstí se schody na Letnou.jpg
Mnohé z teplických ulic a náměstí zaznamenaly během posledních staletí či desetiletí různé změny svých pojmenování, ale mezi místa, kde se názvy skutečně dost vystřídaly, patří dnešní Laubeho náměstí pod Císařskými lázněmi. Původně se tady nacházel tzv. horní mlýn a tak se nejprve hovořilo o Mlýnském náměstí, od něhož dolů směrem k lázeňskému Šanovu a k výjezdu na Prahu vedla i Mlýnská ulice.

Ovšem po návštěvě místodržícího Království českého arcivévody Štěpána, který se nechal roku 1844 ubytovat ve zdejším hotelu U pruského krále (od roku 1896 se objekt stal hlavním poštovním úřadem), bylo náměstí přejmenováno na Štěpánské.

Zůstávalo tomu tak ještě i v roce 1899, odkud pochází též naše pohlednice, kterou vydal Vinzenz Rehn v Teplicích. Mezi domem vlevo nazývaném "Divoký muž", dnes však již neexistujícím, a domem vpravo Královská výšina, vede dlouhé schodiště na Letnou, tehdy nazývanou jako Královská výšina. Jen pro zajímavost - kdo tuto cestu absolvuje, tak vyjde 230 schodů. V Teplicích, kde si pacienti též léčí svá nemocná pohybová ústrojí, však tyto schody pro mnohé znamenaly vždy téměř nepřekonatelnou překážku. A tak se špatně chodící lázeňští hosté na Královskou výšinu buď vůbec nedostali nebo tam museli velkou oklikou dojet fiakrem nebo kočárem s koňmi. Jak totiž ze záznamů vyplývá, už v roce 1903 se zcela vážně uvažovalo o tom, že by náměstí s vrcholem na Královské výšině mohl spojit výtah nebo lanovka.

Přestože se tyto možnosti běhen dalších 110 let braly ještě několikrát v úvahu, zůstaly tyto schody jedinou spojnicí, jak se přímo na Letnou dostat - samozřejmě zase jen po svých nohou. Abychom nezůstali jen pesimisty, dlouhé schody již mnohokrát posloužily také ke sportu a k upevnění zdraví. Některé hodiny tělesné výchovy z teplických středních škol tak probíhaly právě v těchto místech. Vzpomínám, jak nás vyučující tělocviku, profesor Měšťan ze Střední průmyslové školy v Teplicích, po těchto schodech nechal až do úmoru prohánět, abychom nezlenivěli.

iteplice.cz/stare-teplice.html
Ne 18. říjen 2015, 16:29:34 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one