O tom to je...

O tom to je...

Zámecké náměstí

Zámecké náměstí

Teplice celkově

Teplice celkově

konec 17. století, před velkým požárem města
Tržní náměstí

Tržní náměstí

při vzniku ČSR
Šanov r. 1806

Šanov r. 1806

Tempel

Tempel

Židovská synogoga v r. 1900
Vítejte na stránkách, věnovaných starým fotografiím, historii a zašlé slávě Teplic.
Dříve proslulého města, známé po celé Evropě pod přezdívkou "Malá Paříž", nebo také "Salon Evropy".

Dominantní škola na náměstí

1906 škola.jpg
Před výstavbou školy na dnešním Benešově náměstí, kde byl snímek pořízen v roce 1906, se žáci učili v domě Kníže Clary v Dlouhé ulici a rovněž v dalších místnostech pronajímaných domů. Dětí bývalo mnoho, třídy stále více nestačily, a tak se všichni nakonec shodli na nutnosti postavit novou samostatnou školní budovu.

Státní a církevní úřady však zpočátku odmítaly návrh postavit školu na současném Benešově náměstí, které tehdy neslo název Koňský trh, neboť odtud údajně měly děti daleko do kostela. A tak byl souhlas k výstavbě vydán teprve až tehdy, když obec slíbila u školy postavit kapli. Závažným argumentem pro výběr místa se stalo i to, že Koňský trh se tehdy ještě rozprostíral v klidné a málo zastavěné části města a navíc v bezprostřední blízkosti tehdy ještě nevedla žádná frekventovaná cesta. Škola tedy měla stát v poměrně klidové zóně.

V budově, vystavěné pražským stavitelem Terebou, se začalo učit od roku 1860.Přitom se zde zpočátku nacházela obchodní a nižší reálná škola, vyšší dívčí, měšťanská, řemeslnická pokračovací a rovněž se vyučovalo pro žáky židovského vyznání. Zásluhou dominantní školní budovy se pak opustil název Koňský trh a náměstí získalo nové pojmenování jako Školní.

Školní budova slouží svým původním účelům dodnes a za celou dobu svého trvání již vychovala celou řadu generací. Své tradice posledních desetiletí zde už má střední průmyslová škola. Z klidného náměstí u školy, kudy kdysi projížděly pouze jen různé vozíky, koňské povozy a od roku 1895 též tramvaje, se ovšem během věků stalo jedno z nejrušnějších míst ve městě.

(zdroj: iteplice.cz)
Ne 18. říjen 2015, 17:15:49 CEST
addax1
Stránky spravuje (obsah a design):
Jan Addax Hečko
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one